ONDRA VOSTATEK VYBOJOVAL PRVNÍ BODY NA MISTROVSTVÍ SVĚTA JUNIORŮ

27. 8. 2020

Dne 26. srpna začalo na španělském okruhu v Jerezu třetí klání Mistrovství světa juniorů FIM CEV Repsol 2020. Po restartu sezóny v Portugalsku byly ve Španělsku na programu hned tři závody kategorie Moto3, ve které startuje v týmu Openbank Aspar nadějný český jezdec Ondřej Vostatek.

Závodní podnik začal opět netradičně za přísných hygienických podmínek už ve středu a ve čtvrtek tréninkem. V pátek byla na programu kvalifikace, v sobotu první závod a v neděli další dva závody.

Ondrovi se od začátku tréninku jezdilo výborně a zajížděl pravidelně časy kolem desátého místa se ztrátou 0,6 sekundy na nejlepší čas. V první kvalifikaci Ondra zajel hned v počátku pátý nejlepší čas a povětšinu kvalifikace se držel kolem desátého místa. V předposledním kole se několika soupeřům podařilo ještě zrychlit a Ondra skončil na 20. místě. Rozestupy mezi jednotlivými časy byly v řádech tisícin. Ve druhé kvalifikaci už bylo větší teplo a časy jezdců už nedosahovaly úrovně z první kvalifikace. Přesto se Ondra snažil ještě svůj čas vylepšit a vyjel na trat´ na poslední dvě rychlá kola. Bohužel v předposledním kole před ním havaroval jeden ze soupeřů a kvalifikace byla předčasně ukončena červenou vlajkou. V konečném součtu tak obsadil 23. místo. Do prvního závodu dostali tři jezdci penalizaci a Ondřej se posunul na místo dvacáté.

V úvodu sobotního warm upu se nečekaně objevily technické problémy s motocyklem, který se Ondrovi na trati zastavil. Přes veškeré úsilí týmu tento problém bohužel znemožnil našemu jezdci postavit se na start prvního závodu. Naštěstí se do druhého dne podařilo problém vyřešit a Ondra mohl nastoupit do nedělního warm upu, který zakončil sedmým místem. Při nedělních závodech došlo k dalším změnám na startovním roštu a Ondřej startoval nejprve z 21. pozice a ve třetím závodě z 20. pozice.

Ve druhém závodě, byl Ondřej pod velkým stresem, což se projevilo na startu. Během prvních kol se ale dokázal posunout na 18. pozici a zajel desátý nejlepší čas závodu. Po celou dobu bojoval ve skupině o 12. až 18. místo, kde se pozice jezdců neustále měnily. Náš jezdec nakonec závod dokončil na 16. místě a první body sezóny mu unikly pouze o dvě desetiny sekundy.

Ve třetím závodě na startu ztratil dvě pozice, ale postupně se dokázal posunout na 16. místo. Opět bojoval ve skupině jezdců o 12. místo. Nakonec po těžkém souboji závod dokončil na 14. místě a vybojoval své první body v šampionátu.

„Jsem moc šťastný, že se mi podařilo získat první body. Měl jsem dobrý pocit už v tréninku a cítil jsem se výborně. Byl jsem hodně zklamaný, že nemůžu nastoupit do prvního závodu. Díky tomu jsem byl v neděli pod velkým tlakem, ale věřil jsem, že můžu zajet dobrý výsledek. Nakonec se mi to podařilo a je to pro mne velkou motivací. Časy jsem měl dobré, ale musím se zlepšit v kvalifikaci. Když se mi to podaří myslím, že bych se mohl posunout ještě výš.“ Uzavřel čerstvě šestnáctiletý Ondřej Vostatek.