V BARCELONĚ BYL ONDŘEJ VOSTATEK DVAKRÁT NA STUPNÍCH VÍTĚZŮ

16. 6. 2021
Dne 12. – 13. června 2021 pokračoval šampionát FIM CEV Repsol v Barceloně, kde šestnáctiletý český závodník Ondřej Vostatek vybojoval poprvé v tomto šampionátu a v obou závodech kategorie Superstock 600 dvakrát podium. V prvním závodě skončil třetí a ve druhém závodě si dojel pro místo druhé. V celkovém hodnocení šampionátu se tak s počtem 67 bodů posunul na druhé místo.

Společně s Ondřejem dorazil do Barcelony i bývalý motocyklový závodník Lukáš Pešek, který se pro tento závodní víkend zhostil role poradce a „coache".

Celý víkend i během tréninků panovalo v Barceloně letní počasí, kdy rtuť teploměru dosahovala 30 stupňů a teplota trati se pohybovala okolo 50 stupňů. V prvních trénincích proto Ondřej pracoval s týmem především na optimálním nastavení motocyklu a řešili přilnavost zadní pneumatiky. Přesto Ondrovi okruh Barcelona-Catalunya velmi sedl a od prvních tréninků zajížděl časy, které se pohybovaly na špici ve své kategorii. S Lukášem Peškem pak pracovali na vylepšení průjezdu jednotlivých zatáček a hlavně na mentálním zklidnění a nastavení pro kvalifikaci a samotné závody. Díky tomu se Ondrovi podařila zajet nejlepší kvalifikace této sezóny. V obou zajel druhý nejlepší čas ve své kategorii a do závodu startoval z 16 pozice, za svým kolegou a leadrem šampionátu Alexem Escrigem.

V prvním závodě Ondřej výborně odstartoval a držel se na špici závodu. Hned v úvodu přišel pád jednoho ze soupeřů a Ondřej se poprvé ujal vedení závodu ve své kategorii. Podařilo se mu získat náskok a vedení držel několik kol, ale pak přišly kritické momenty. Ondřej opakovaně „ztratil předek" motocyklu. Podařilo se mu tyto momenty ustát, ale jeho soupeři ho dotáhli. Ondřej pak až do konce závodu bojoval o druhé místo. Pozice se neustále měnily a do poslední zatáčky Ondřej útočil ze třetí pozice na druhé místo. Na výjezdu z poslední zatáčky „dostal highsider" a musel ubrat plyn, aby zabránil střetu se soupeřem. Do cíle tak dojel na třetím místě a od druhého místa ho dělilo nakonec pouhých 0,054 sekundy.

Ve druhém závodě Ondřej dobře odstartoval, ale na konci rovinky se podařilo několika soupeřům se natlačit před něj. Ondřej se z pátého místa během chvíle probojoval zpět na druhé místo. Začal tuhý boj s dalšími čtyřmi jezdci, kteří si neustále vyměňovali pozice a všichni bojovali o druhé místo. V posledních dvou kolech kontroloval druhou pozici Ondřej a snažil si vybudovat náskok, aby nedal prostor soupeřům zaútočit na cílové rovince. To se mu podařilo a nakonec si dojel pro zasloužené druhé místo.

Ondřej Vostatek po závodech uvedl:

„Byl to fantastický víkend a moc jsem si ho užil. Měli jsme sice problémy se zadní pneumatikou, ale pracovali jsme tvrdě. Zásadní bylo zvládnout dobře kvalifikaci a to se podařilo výborně. Jsem na sebe, tým a na všechny, kteří mi pomáhají a podporují velice pyšný. Je skvělé, že se dokážeme závod od závodu pořád zlepšovat."

„Speciálně bych chtěl poděkovat Lukášovi Peškovi, který mi radil celý víkend. Díky moc!", dodal Ondřej Vostatek na závěr.